Novinky

VŠETKO NAJLEPŠIE LUCII LAPIŠÁKOVEJ K JEJ NARODENINÁM

Hneď po úspešnej zájazdovej šnúre s komédiou Pi čaj, miláčik! – kde exceluje ako excentrická divadelná diva – vhupla do narodeninových osláv naša milá kolegyňa, skvelá kamarátka, skutočná profesionálka, herečka Lucia LAPIŠÁKOVÁ.
Milá Lucia! Všetko najlepšie!
Tvoje okrúhle životné jubileum si naplno vychutnaj. Ako aj nadchádzajúce roky, ktoré na teba ešte čakajú. Nech sa ti vždy len a len darí! Želáme ti predovšetkým veľa zdravia, šťastia, lásky, životnej pohody a harmónie v kruhu svojich najbližších, ktorí ťa majú tak veľmi radi. K nim sa dovoľujeme pripojiť aj my – tvoje kolegyne a kolegovia z Divadla komédie. Lebo ťa takisto máme radi. Ako aj diváci, ktorým rozdávaš prostredníctvom našich predstavení radosť, smiech a dobrú náladu. Ani tebe nech tieto „prísady života“ nikdy nechýbajú! Aby sme sa aj v budúcnosti mohli s tebou stretávať v ďalších projektoch Divadla komédie a obdivovať tvoju výnimočnosť.

Si neopakovateľná! Tvoj humor a šarm. Ľudská krása. Nestrácaj nič zo svojej pozitívnej energie a radosti zo života. V profesionálnom aj osobnom živote. Živijó, živijó, živijó!
Zobraziť novinku: VŠETKO NAJLEPŠIE LUCII LAPIŠÁKOVEJ K JEJ NARODENINÁM

PREMIÉRA INSCENÁCIE 2:22 - príbeh duchov

Smiech, zimomriavky, napätie, zamyslenie, detektívne zvraty a veľké prekvapenie na záver prináša do repertoáru naša nová premiéra. Ide v poradí už o desiatu premiéru Divadla komédie. S magickým dátumom premiéry - 10. apríla. Ide o inscenáciu hry britského dramatika Dannyho Robinsa 2:22 - príbeh duchov. Premiérovým standig ovation a dlhým potleskom odmenili diváci bravúrne herecké výkony Sone Norisovej, Dominiky Žiaranovej, Marcela Ochránka a Přemysla Boublíka. Gratulujeme a ďakujeme za silný divadelný zážitok! Už teraz sa všetci tvorcovia tešia na všetkých divákov po celom Slovensku.
Hra v súčasnosti doslova valcuje svetové javiská, jej jedinečnú slovenskú podobu v réžii Svetozára Sprušanského by ste si určite nemali nechať ujsť. Zažijete večer, na ktorý budete dlho spomínať.
Zobraziť novinku: PREMIÉRA INSCENÁCIE 2:22 - príbeh duchov

SVETOVÝ DEŇ DIVADLA

Divadlo komédie sa pripája ku Svetovému dňu divadla, ktorý každoročne 27. marca spája divadelníkov z celého sveta.
Okrem toho, že práve v týchto dňoch pre Vás pripravujeme novú výnimočnú inscenáciu 2:22, ktorá bude mať premiéru 10. apríla v DK Ružinov Bratislava, ponúkame Vám aj myšlienky nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, nórskeho dramatika Jona Fosseho.
Začítajte sa do jeho posolstva:

Umenie je mier

Každý človek je jedinečný, ale zároveň presne taký istý ako jeho súputníci. Navonok sa navzájom líšime – a to je samozrejme v poriadku –, no vo vnútri každého človeka je aj niečo, čo prináleží len a len jemu a čo ho robí človekom. Môžeme tomu hovoriť duša. No nemusíme to vôbec pomenovať, stačí, ak to prijmeme.
Aj keď sa navzájom líšime, zároveň sme všetci rovnakí. Ľudia zo všetkých kútov sveta sú vo svojej podstate rovnakí, bez ohľadu na jazyk, farbu pleti či vlasov.
Možno je to trochu paradox: sme úplne rovnakí a zároveň absolútne odlišní. Možno je ľudská podstata plná paradoxov. Vďaka prepojeniu tela a duše, zahŕňa na jednej strane to najprízemnejšie a najhmatateľnejšie a na druhej strane niečo, čo presahuje hranice pozemského sveta.
Umenie – dobré umenie – prepája výnimočným spôsobom jedinečné a univerzálne. Umožňuje nám porozumieť, že to, čo je iné – alebo cudzie –, môže byť univerzálne. Umenie prekračuje hranice medzi jazykmi, kontinentmi, krajinami. Spája nielen individuálne hodnoty jednotlivcov, ale, v inom zmysle slova, aj to, čo charakterizuje skupiny ľudí, napríklad národy.
Umenie to nedosahuje popieraním rozdielov a pretváraním všetkého do jednotnej formy, ale tým, že ukazuje rozdiely, ukazuje to, čo je odlišné, cudzie. A každé dobré umenie ukazuje niečo odlišné, niečo, čo človek plne nechápe, a predsa tomu svojím spôsobom rozumie. Skrýva tajomstvo, niečo, čo nás fascinuje a núti prekročiť hranice. Tým vytvára presah, ktorý umelecké dielo nielen musí mať, ale musí nás k nemu aj viesť.
Nepoznám lepší spôsob, ako spojiť protiklady. Je to presný opak násilného konfliktu, ktorý tak často vidíme na celom svete. Rozvíja sa v deštruktívnych pokusoch zničiť čokoľvek cudzie, jedinečné a iné a často pritom využíva tie najneľudskejšie vynálezy, aké kedy ľudstvo vymyslelo. Je to terorizmus. Je to vojna. Pretože človek má aj zvieraciu stránku. Riadi ju inštinkt, ktorý nás núti cudzie, či iné, vyhodnotiť ako hrozbu, nie ako fascinujúcu záhadu.
A tak jedinečnosť, rozdielnosť, ktorú vnímame očami, mizne a zanecháva za sebou kolektívnu uniformitu, v ktorej je čokoľvek iné hrozbou a musí sa odstrániť. To, čo z pohľadu náboženskej alebo politickej ideológie vnímame ako rozdielne, sa zrazu stane niečím, čo treba poraziť a zničiť.
Vojna je bojom proti podstate človeka: proti jeho jedinečnosti. A je to boj proti všetkému umeniu, proti tomu, čo skrýva vo svojej podstate.
O umení všeobecne, a nielen o divadle či dráme, hovorím preto, lebo všetko dobré umenie v skutočnosti vzniká z tej istej pohnútky: premeniť niečo jedinečné a špecifické na niečo univerzálne. Umeleckým jazykom spájať konkrétne so všeobecným. Nezbavovať sa jedinečnosti, ale zdôrazniť ju. Nechať jasne vyniknúť cudzie a neznáme.
Netreba za tým hľadať nič zložité. Presne tak, ako je vojna opakom mieru, je aj umenie protikladom vojny. Umenie je mier.

Autor: Jon Fosse
Preklad: Karolína Holmanová, Divadelný ústav

Zobraziť novinku: SVETOVÝ DEŇ DIVADLA

NAJLEPŠIA HRA SÚČASNOSTI sa začala skúšať v Divadle komédie!

A JE TO TU! Pre divadlo je vždy veľkým sviatkom "odštartovať"skúšobný proces novej inscenácie. Všetky tie predprípravy tvorivého tímu sa zhmotnia v prvé stretnutie s hercami. Z ich slov, gest a pohybov sa začína tkať jemná pavučina medziľudských vzťahov postáv, vtipných aj prekvapivých situácií príbehu. Ten náš je nielen vtipný a zábavný, ale aj vzrušujúco dramatický, opradený rúškom veľkého tajomstva.
Viac nemôžeme prezradiť...
Koncom februára sme začali skúšať novú, v poradí už desiatu premiéru Divadla komédie. Aktuálny divadelný hit viacerých európskych scén. Hru, ktorú mnohí odborníci, ale aj laickí diváci označujú za najlepšiu hru súčasnosti. Hru Dannyho Robinsa s názvom 2:22 - príbeh duchov.
Ide o výnimočne cenenú divadelnú lahôdku. Na Slovensku ju môžete exkluzívne vidieť len v podaní Divadla komédie.
Diváci sa majú naozaj na čo tešiť. Môžeme sa zaručiť, že v hľadisku, pri sledovaní tohto príbehu, zažijú niečo, čo v divadle ešte doteraz nezažili. Humor aj napätie. Napínavú detektívku, iskrivý vtip, ohňostroj medziľudských vzťahov, prekvapujúci záver. Ten by si mali nechať len a len pre seba. Aby tento výnimočný zážitok v jeho úplnosti dopriali aj ďalším divákom.
A ešte niečo! Asi prvýkrát v divadle zažijete pri sledovaní komédie pocit, aké to je - príjemne sa báť!
Premiéra je naplánovaná na stredu 10. apríla 2024 vo Veľkej sále Domu kultúry Ružinov v Bratislave.
Následná repríza sa uskutoční 28. apríla 2024.
V hlavných úlohách sa predstavia: Soňa Norisová, Přemysl Boublík, Dominika Žiaranová a Marcel Ochránek.
Tešíme sa na vás! Doprajte si zážitok, na ktorý sa nezabúda!
Zobraziť novinku: NAJLEPŠIA HRA SÚČASNOSTI sa začala skúšať v Divadle komédie!

PANIKÁRI vbiehajú do finále

Je zaujímavé ako fungujú paralelné svety. Napríklad svet žien a svet mužov. Ako sú tieto dva svety - napriek svojej rozdielnosti - úzko prepojené. Akousi mužskou odpoveďou na Klimaktérium sú naši PANIKÁRI. Súčasná komédia s pesničkami o mužoch, ktorí sa ocitli na pokraji nervového zrútenia. Skvelá zábava s množstvom vtipných situácií, záverečným happy endom a malým - veľkým prekvapením v závere.
Divadlo komédie sa 18. marca 2024 rozlúči s touto komédiou. Nevídaná "chlapská jazda" má pred sebou sériu záverečných predstavení. Čo tak kúpiť vstupenku na Panikárov pre svojich najbližších? Ako výnimočný vianočný darček! Kliknite a kupujte! Najkrajší darček? ZÁŽITOK.
Nezmeškajte Panikárov! Budete viac než príjemne prekvapení! A rozosmiati od ucha k uchu.
KDE HRÁME:
SMOLENICE - 12. december 2023
ČADCA - 14. február 2024
VEĽKÝ KRTÍŠ - 15. február 2024
VRANOV NAD TOPĽOU - 16. február 2024
SVIDNÍK - 17. február 2024
TREBIŠOV - 18. február 2024
SVIT - 19. február 2024
BRATISLAVA - 18. marec 2024 - DERNIÉRA
Zobraziť novinku: PANIKÁRI vbiehajú do finále

Komédia HORÚCA SPRCHA po siedmich sezónach KONČÍ

Po vyše 140 reprízach bude mať prvý titul Divadla komédie 19. marca 2024 oficiálnu bratislavskú derniéru. Do mnohých miest sa s ňou ešte v prvých mesiacoch roka 2024 vraciame znova. Lebo je príbehom múdra, bonmotmi trefná a herecky skvostná. Budete sa tak smiať, až budete plakať. Čo tak kúpiť vstupenky na Horúcu sprchu pre svojich najbližších - ako ideálny a výnimočný vianočný darček? Len si kliknite a kupujte! Vy a ani vaši najbližší neoľutujete! Najkrajší darček? ZÁŽITOK. Máte poslednú príležitosť vidieť našu Horúcu sprchu a výborne sa zabaviť! Tešíme sa na Vás!
Kde hráme:
BREZNO - 25. január
BANSKÁ BYSTRICA - 7. február
TRENČÍN - 8. február
ŽILINA - 26. február
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - 27. február
LUČENEC - 9. marec
PREŠOV - 10. marec
KOŠICE - 11. marec
POPRAD - 12. marec
BRUSNO - 13. marec
SKALICA - 15. marec
MYJAVA - 16. marec
BRATISLAVA - 19. marec - DERNIÉRA
Zobraziť novinku: Komédia HORÚCA SPRCHA po siedmich sezónach KONČÍ